wtorek, 27 września 2016

"DYMNA" - ELŻBIETA BANIEWICZ

rok wydania: 2014 rok
liczba stron: 500
biografia/autobiografiaAnna Dymna urodzona 20 lipca 1951 w Legnicy. Aktorka filmowa a także teatralna. Założyła fundację "Mimo wszystko", która przekształciła się w dużą instytucje charytatywną pomagającą osobom niepełnosprawnym w całej Polsce.
Kobieta o złotym sercu, jednakże nie miała ona życia usłanego różami, musiała zmagać się z różnymi przeciwnościami losu.
Anna Dymna miała trzech mężów Wiesława Dymnego, Zbigniewa Szote Krzysztofa Orzechowskiego. Pierwszy maż aktorki był jej największa miłością.

z pierwszym mężem Wiesławem Dymnym


z drugim mężem Zbigniewem Szotą
Ze swoim drugim mężem Zbigniewem Szotą miała syna Michała.

z trzecim mężem Krzysztofem Orzechowskim
 

Książka pomimo dużej ilości stron jest tak interesująca, że to jest tylko zaleta. Autobiografia pisana bardzo łatwym językiem, nie wyczuwa się sztuczności i naciągania sytuacji zżycia aktorki na potrzeby książki. Jest bardzo przyjemną lekturą.
W moim przypadku było to połączenie ksiązki oraz audiobooka. Sądzę, że kiedyś znów powrócę do tej biografii, ponieważ naprawdę warto, tym bardziej jeśli ktoś lubi Annę Dymną jako aktorkę i też jako człowieka, który lubi pomagać innym.

Książka rozpoczyna się opowieścią o życiu rodzinnym Anny Dziadyk (panieńskie nazwisko aktorki), dla wszystkich bliskich była Małgosią. Znajduje się w niej dużo fotografii, dyplomów przez to jest jeszcze ciekawsza.
Anna Dymna grała w wielu filmach, serialach, teatrach.
 m.in:
- serial "Janosik" 1973r.
- film "Janosik" 1974r.
-"Nie ma mocnych" 1974r. jako słynna Anna Pawlakówna
-"Trędowata" 1976r.
-"Kochaj albo rzuć" 1977r.
-"Znachor" 1981r.
-"Panna z mokrą głową" 1994r.
-"Siedlisko" 1998r.
-"Stara Baśń" 2003r.
-"Samotność w sieci" 2006r.
-"Blondynka" 2009r.
-"Licencja na wychowanie" 2010r.

Dostała wiele nagród artystycznych, ordery i odznaczenia.


POZDRAWIAMBrak komentarzy:

Prześlij komentarz